Přejít na TikTok klub

Junioři v Liberci

13. 10. 2021 (zdroj: text: Miroslav Meki Mooz, komentářů: )

Rozřazovací dvoudenní turnaj hostil Liberec.

O víkendu 9.-10.10. naše modrožluté barvy hájil i juniorský výběr, který se zúčastnil nultého kola extraligy juniorů v hale Dukly Liberec. Tento nultý turnaj se též nazývá rozřazovací a měl účastníky rozdělit do výkonnostních skupin pro další turnaje v průběhu roku, a i proto byl pro všechny účastníky velmi důležitý.

V sobotu ráno nás čekala domácí Dukla a utkání byl na začátku velmi vyrovnané, přesto koncovka prvního setu po několika nevyužitých setbolech patřila domácím. To určilo ráz celého zápasu a přes relativně bojovný výkon ve druhém setu se motivace a hlavně hra rozplynula a byla z toho prohra 0:3 (27:29, 19:25 a 14:25).

Ve druhém zápase jsme se postavili proti soupeřům ze severu Moravy, celku GreenVolley Beskydy. Klání bylo velmi podobné tomu předcházejícímu, hrál se vyrovnaný první set, který jsme bohužel i přes 2 setboly ztratili a dostali soupeře na koně. Druhý set jsme začali jako opaření a pustili soupeře do vedení a nakonec set také ztratili. Třetí sada po promíchání sestavy vypadala mnohem lépe. Celek z Beskyd jsme zatlačili servisem a sadu dokázali na několikátý pokus vyhrát. Proměněním snad jubilejního desátého setbolu na turnaji jsme si připsali první vítěznou sadu. Čtvrtý set ale bohužel vypadal úplně stejně jako třetí proti Dukle Liberec a my jsme v zápase zůstali bez bodu. Prohra 1:3 (25:27, 17:25, 25:22 a 14:25) nás určitě nepotěšila. Přesto jsme se těšili na nedělní boje.

V neděli jsme se utkali v prvním zápase dne proti Velkému Meziříčí, které bylo posíleno o kapitána juniorské reprezentace Jirku Mikulenku, který v sobotu nehrál. I bez něj ale dokázal VelMez v sobotu vyhrát oba své zápasy a být tedy bez pochyby favoritem tohoto duelu. My jsme také nelenili a sestavu vyztužili o Matyho Lanka, který v sobotu zápolil na extraligové palubovce proti Odolene Vodě a velmi výrazně přispěl k vítězství 3:0 a snovému startu našeho A-týmu v sezóně 2021-2022. Ale zpět k zápasu. Dostali jsme lekci z efektivity a (jak je tomu u VelMezu klasikou) i lekci z hemžení, pole a mezihry, to bylo úplně jinde. Výsledek asi hovoří jinak, přesto jsme nehráli špatný volejbal, ale soupeř velmi precizně dohrával čaplé bodové míče přes univerzála. My jsme si naopak nedokázali připravit bodovou situaci tak, abychom ji mohli dohrát. Když už jsme zvedli balon v poli, nedokázali jsme si ho ideálně nahrát. Soupeř byl lepší na servisu, příjmu, v poli, na bloku i v dohrávce bodových situací a zaslouženě si odnesl 3 body (0:3 - 16:25, 21:25 a 20:25).

V posledním zápase nás čekal Kolín, který jsme ještě nikdy nedokázali porazit 3:0. Ale to byl přesně výsledek, který jsme pro nasazení mimo nejnižší skupinu potřebovali. Jsem rád, že jsme nesložili hlavy a s taktéž posíleným soupeřem srdnatě bojovali. Zlepšený výkon na servisu, snad i mezihře a také na vlastní ztrátě nám pomohl se sebevědomím, a to nám nakonec nechybělo v důležitých koncovkách a jsem rád, že jsme je (oproti sobotě) zvládli. Nakonec jsme zvítězili 3:0 (30:28, 30:28, 25:21) a tento dílčí cíl jsme splnili.

Je určitě na čem pracovat. Hlavně v tréninku, ale také v přístupu a v hlavě. Věřím, že poslední zápas a vítězství nad Kolínem, se kterým se poslední roky stále neúspěšně pereme, nás nakopne a hned v prvním turnaji letošní sezony dokážeme postoupit o další skupinu výše a co nejvíce se blížit týmům jako jsou Lvi Praha, Volejbal Brno či další vlčáci jako VelMez nebo Příbram. Složení skupiny je určitě hratelné a máme skoro měsíc na to, připravit se na soupeře a potrénovat tak, abychom mohli některé příští soky přehrát. Jen škoda, že již na tomto turnaji jsme nedokázali zaskočit zejména sobotní soupeře. Rok je ale ještě dlouhý a já věřím, že s Duklou i GreenVolley se ještě setkáme a porážky jim oplatíme. Pozitivem určitě je mládí týmu. V základní sestavě lítalo několik kadetů, vč. Matyáše Volfa, který se ještě v hotelu nemohl prokázat občanským průkazem.

Po této sezóně končí v juniorech z našeho kádru jediný hráč a je dobře, že můžeme stavět na mladších, kteří hrají vyrovnané zápasy s výrazně staršími borci. Tyto zkušenosti budou v dalších turnajích a letech zlatem ceněné a věřím, že nám pomohou časem do vyšších pater tabulky. Závěrem jěště dodám, že díky tak potřebnému "hladkému" vítězství nad Kolínem, jsme se pro příští víkendové klání, které se bude hrát za měsíc, kvalifikovali do 3. výkonnostní skupiny za čtyř.

Sestava: Pavel Kovář (C), Daniel Novák, Matouš Lank, Jan Rottenborn, Adam Eisner, Mikoláš Vlach, Matouš Zeman, Matěj Jiráček, Kryštof Truxa, Šimon Lank, Matyáš Volf